Globe ir vides izglītības projekts, kurā iesaistījušās skolas no visas pasaules (pašlaik projektā skolas no 115 valstīm). Arī Rūjienas vidusskola.

Šogad no 3.-6. augustam šī projekta Igaunijas koordinatori organizēja starptautisku ekspedīciju skolēniem, kurā tika uzaicinātas skolu komandas no Ukrainas, Lietuvas, Latvijas, Krievijas, Somijas un Igaunijas. Latviju pārstāvēja Rūjienas vidusskolas komanda – Zanda Marta Bāliņa, Sabīne Plauka, Aldis Jānis Pivars, Krista Šillere, Krista Strode, Līga Balode, Liāna Svīķe un Klāvs Kristiāns Sproģis. Ekspedīciju atbalstīja ASV vēstniecība Igaunijā un Igaunijas Izglītības ministrija. Ekspedīcija tika veltīta GLOBE projekta 20 gadu pastāvēšanai, tāpēc bija ieradušies viesi – Tony Murphy - Globe projekta direktors (ASV), Travis Andersens – projekta koordinators (ASV), Brian Campbell – NASA (ASV), Bara Semerakova – GLOBE Eiropas reģiona koordinatore (Čehija), kuri runāja ar skolēniem, stāstīja par savu darbu, par satelītu pētījumiem, iesaistījās kopā ar skolēniem un skolotājiem visās aktivitātēs.

Ekspedīcija notika skaistā vietā Nelijarvē – vietā, kur ir skaists mežs un brīnišķīgi ezeri. Pie viena no ezeriem (Purgatsi) bija mūsu nometnes atrašanās vieta. Dienas pagāja nemanot, jo organizatori bija parūpējušies par ļoti daudz un daudzveidīgām aktivitātēm – lekcijas mijās ar praktiskajiem pētījumiem dabā, protokolu aizpildīšanu, GLOBE spēlēm, zvaigžņu vērošanu, lomu spēlēm, un vēl taču jāpaspēj iepazīties ar jauniem draugiem un izpeldēties!

5. augustā visi dalībnieki tika iesaistīti īstā ekspedīcijā – nelielās grupās visiem bija jāveic kāds uzdevums tuvējā apkārtnē – jāizpēta augu daudzveidība dažādu ezeru tuvumā, jāsalīdzina vairāku ezeru ūdens kvalitāte, jāveic augsnes analīzes dažādās vietās, utml. Mēs ar Klāvu bijām grupā, kura devās pētīt dažādus parametrus (ūdens līmeni, augsnes sastāvu, augus, koku augstumus, u.c.) vietā, kur mežs pamazām pārtop purvā.

Interesantas bija arī GLOBE spēles, kurās GLOBE pētījumu elementi tika iekļauti saistošos uzdevumos, piem., noteiktā laikā jāpagatavo šķīdums ar pēc iespējas zemāku pH vērtību, izmantojot vien to, kas atrodams apkārt, jānosaka dažādi koki pēc lapām, jāsamazina mitrums pudelē, izmantojot sāli un rīsus, jātēlo satelīts un uztvērējs un jāzīmē kartes, jāatrod nezināmi punkti pēc dotām koordinātēm, u.c.

Ekspedīcija bija lieliska iespēja skolēniem pārbaudīt un novērtēt savas valodu zināšanas – pamatā sarunvaloda bija angļu, bet ar ukraiņu un krievu skolēniem varēja sazināties arī krievu valodā. Kā paši skolēni teica, jau otrās dienas beigās sākuši domāt angliski un brīžiem telefonsarunās ar vecākiem arī gribējies runāt angliski J.

Pēc 4 piepildītām dienām bijām noguruši, bet pilni emocijām, iespaidiem, jaunām idejām pētījumiem.

 

skolotāja Anda Deksne

 

Savos iespaidos dalās paši skolēni:

Klāvs:

Es iepazinu daudz jaunus draugus no dažādām valstīm, bija interesanti ar viņiem sarunāties, it īpaši ar lietuviešiem, jo viņi bija jautri. Tur bija ari jaukas meitenes, viena man uzdāvināja aproci. Nometnes beigās mēs safotografējām meiteņu vārdus, lai varētu vēlāk uzaicināt sociālajos tīklos.

Globe nometnes vides pētīšana bija interesanta, it īpaši, kad devāmies uz purvu, jo tur bija interesantas nodarbes, piemēram, koku augstuma mērīšana, ūdens temperatūras un pH līmeņa noteikšana. Patika, ka pusdienas mēs ēdām turpat purvā un beigās par labu darbu mūs atalgoja ar peldi „purva baseinā” (akacī). Vēl man ļoti patika daudzas prezentācijas, jo varēju iegūt daudz jaunas informācijas.

 

Sabīne:

No 3.-6. augustam es piedalījos GLOBE nometnē, un tās bija četras ļoti interesanta dienas. Es uzzināju daudz ko jaunu par zvaigznēm, par atmosfēru un vēl par daudz lietām mums apkārt. Man ļoti patika vakars, kurā mēs mācījāmies cittautiešu dejas un spēles. Vēl interesants uzdevums bija izdomāt un izveidot priekšnesumu - dokumentālo filmu ar savu komandu par tēmu „Globe 20 gadi” un to parādīt pārējiem nometnes dalībniekiem.

Nometnes laikā es iepazinos ar jauniešiem no dažādām valstīm. Es iepazinu meitenes no Somijas, Oonu, Salliu un Janetti. Viņas bija ļoti draudzīgas un jaukas. Vēl es sapazinos ar vienu puisi Elijasu, kurš bija no Lietuvas. Man šī nometne patika, un es ar prieku braukšu uz nākamajām GLOBE nometnēm.

Zanda:

Man ļoti patika GLOBE nometnē. Es iepazinu daudz labu draugu, piemēram, ļoti jauku meiteni Eliis, Uku, Anni un Kristīnu no Igaunijas, Oonu no Somijas, Elijasu no Lietuvas, u. c. Vienīgais, kas man kopumā nepatika, bija tas, ka bija ļoti daudz igauņu un pārsvarā viņi savā starpā sarunājās igauniski. Tas gan ir saprotams, es laikam darītu tāpat, ja būtu latviešu vairākums. Labi, ka laika gaitā igauņi sāka runāt arī angliski. Nometne bija izdevusies, un, ja piedāvās, arī nākošgad es obligāti braukšu!

 

Krista Strode:

Nometnē es iemācījos daudz jaunu lietu par dabu - augsni, mākoņiem, atmosfēru. Uzzināju, kā izmērīt ūdens caur redzamību ar Seki disku, pH līmeni, skābekļa, nitrātu un citu vielu daudzumu ūdenī. Bija arī ekspedīcija mežā, kurā bija jāpielieto šīs zināšanas. Bija arī astronomijas vakars, kad tumsā pētījām zvaigznes un aplūkojām Mēnesi ar teleskopu.

Vislabākais bija tas, ka ieguvām daudz jaunu draugu no citām valstīm un visu brīvo laiku pavadījām sarunās vai izklaidējoties kopā ar viņiem. Braucot prom bija ļoti skumji. Bet mēs nometnes laikā apmainījāmies kontaktiem un nu katru dienu sarakstāmies vai sarunājamies caur skype.

 

Liāna:

Šī gada GLOBE nometne bija izdevusies. Es ieguvu jaunas zināšanas, kuras man var palīdzēt mācībās. Nometnē bija jāsadalās grupās. Grupā, kurā es tiku, bija pārsvarā igauņi, bija grūti ar viņiem sadarboties, jo viņi runāja igauniski savā starpā. Ar grupu iemācījāmies kā var noteikt augsnes skābumu un cik dažādu tārpu un kukaiņu ir augsnē.

Es ieguvu arī daudzus draugus no citām valstīm. Varēju komunicēt gan angļu, gan krievu valodā. Šie draugi paliks atmiņā. Bija prieks piedalīties šajā nometnē.

 

Krista Šillere:

Man nometne Igaunijā patika, jo varēja iepazīt jaunus draugus un uzzināt daudz ko jaunu. Ļoti jauki bija tas, ka blakus hostelim bija ezers, lai atvēsinātos no karstās dienas. Man ļoti patika, ka katram nometnes dalībniekam bija vienots krekliņš, zīmīte ar savu vārdu un blociņš ar pildspalvu, lai varētu pierakstīt lietas, par ko stāstīja lekcijās un nodarbībās.

Darbs grupās bija sarežģīts, jo grupā bija jāstrādā arī ar citu valstu bērniem. Daudziem tas sagādāja grūtības, arī man. Nometne bija paredzēta angļu valodā, bet mūsu grupā runāja igauniski. Protams, mēs neklusējām un pateicām, lai runā angliski. Darbs grupās izvērtās interesants, un tas ļoti palīdzēja sadraudzēties. Mēs visi bijām vienoti un ļoti atraktīvi.

Manuprāt, šī nometne bija ļoti labi saplānota un bija padomāts pat par mazāko sīkumu.

Paldies visiem, kas rīkoja un organizēja šo nometni, kā arī paldies mūsu skolotājai Andai par pacietību un izturību!

 

Aldis:

Es piedalījos Globe projekta nometnē, kura notika Igaunijā Nelijarvē. Nometnē piedalījās skolnieki no sešām dažādām valstīm Latvijas, Lietuvas, Somijas, Krievijas, Igaunijas un Ukrainas. mēs tur mācījāmies, kā pildīt Globe projekta protokolus, ieguvām informāciju par satelītu SMAP, Globe vēsturi un daudz ko citu. Globe nometnes dalībnieki vairākās grupās devās ievākt datus tuvējā apkaimē. Mēs satikām jaunus cilvēkus un ar dažiem arī sadraudzējāmies. Vēl mums notika Globe spēles, tajās mēs pildījām dažādus interesantus uzdevumus saistībā ar Globe.

 

FOTOGALERIJA

2005.g. 6.-8. maijs

GLOBE spēles Čehijā Česka Trebovā

Baiba Bērziņa 2009.g. absolvente

Ieva Cīrule 2009.g. absolvente

2008.g.

22.-27.jūnijs

GLOBE konference Dienvidāfrikā Keiptaunā

Linda Medene 2009.g. absolvente

2008.g.

16.-22. septembris

GLOBE nometne

Join in action

Čehijā Datčicē

Nauris Jostsons 2010.g. 9. klases absolvents

Oskars Rakeckis 2010.g. 9. klases absolvents

Nameda Ķauķe 2013.g. absolvente

Indra Ziediņa 2013.g. absolvente

Laura Lenša 2013.g. absolvente

Kristīne Lenša 2013.g. absolvente

2012.g.

11.-15. jūnijs

INESPO starptautiskā vides projektu olimpiāde Nīderlandē Ultricht pilsētā

Linda Čukure 2013.g. absolvente

Luīze Reuta 2012.g. 9.klases absolvente

2015.g.

3.-6. augusts

GLOBE starptautiskā mācību ekspedīcija (GRLE 2015) Igaunijā Nelijarvē

(raksts)

Sabīne Plauka 8.a

Krista Šillere 7.b

Aldis Jānis Pilvars 7.b

Klāvs Kristiāns Sproģis 8.a

Krista Strode 8.b

Liāna Svīķe 8.a

Līga Balode 8.a

Zanda Marta Bāliņa 8.a

2016. g. 2.-5. jūnijs

 GLOBE spēles 2016 Čehijā Karvinā 

Krista Āboltiņa 8.a
Zanda Marta Bāliņa 8.a
Liāna Svīķe 8.a
Vikija Timermane 8.a
Sabīne Plauka 8.a
Hugo Prauliņš 7.b
Skolotāja Guna Kūla

 

GLOBE spēles Čehijā Ceska Trebovā 2005.gadā

Piedalās – Ieva Cīrule un Baiba Bērziņa


 

GLOBE konference Dienvidāfrikā Keiptaunā 2008.g.

Piedalās Linda Medene


 

GLOBE projekta nometne Čehijā Datčicē 2008.g. septembrī

Piedalās - Nauris Jostsons, Oskars Rakeckis, Nameda Ķauķe, Indra Ziediņa, Laura Lenša, Kristīne Lenša

 


 

 

INESPO starptautiskā vides projektu olimpiāde Nīderlandē Ultricht pilsētā 2012.g. 11. – 15. jūnijam.

Piedalās: Luīze Reuta, Linda Čukure

 

 


 

GLOBE starptautiskā mācību ekspedīcija (GRLE 2015) Igaunijā Nelijarvē

2015.g. 3.-6. augusts

Piedalās: Sabīne Plauka, Krista Šillere, Aldis Jānis Pilvars, Klāvs Kristiāns Sproģis, Krista Strode, Liāna Svīķe, Līga Balode, Zanda Marta Bāliņa.

 GLOBE spēles 2016 Čehijā Karvinā 2016. g. 2.-5. jūnijā

 

GLOBE
Global Learning and Observations to Benefit the Environment

www.globe.gov

Globe projektā iesaistītas 20000 skolas no 110 pasaules valstīm

Latvijā Globe projektā darbojas 14 skolas

Rūjienas vidusskola darbojas GLOBE projektā no 1993.gada.

Projekta mērķis:

sekmēt skolēnu izpratni par globālajām vides problēmām, vienlaicīgi padziļinot viņu zināšanas dabas zinībās un attīstot viņu informācijas tehnoloģiju izmantošanas prasmes.

 

Gads

Pasākums

Dalībnieki

2003. gada

1.-5. augusts

Mācību ekspedīcija Kurzemē

Santa Aušmane, 2006.g.absolvente

Andis Kukemilks, 2006.g.absolvents

Maija Roķe 2006.g.absolvente

2004. gada

9. - 13. augusts

Jaunie vides pētnieki Vidzemē un Latgalē

Andis Kukemilks, 2006.g.absolvents

Elvijs Švēde, 2007.g.absolvents

Maija Roķe, 2006.g.absolvente

2005. gada

25.-28. augusts

Konference "Domā globāli, rīkojies lokāli“ Ventspilī

Andis Kukemilks, 2006.g.absolvents

Elvijs Švēde, 2007.g.absolvents

Baiba Bērziņa, 2009.g. absolvente

Ieva Cīrule 2009.g. absolvente

2006. gada

9. - 12.augusts

Ekspedīcija "Jaunie vides pētnieki Rūjienā"

Andis Kukemilks, 2006.g. absolvents

Oskars Baunis, 2006.g. 9.kl. absolvents

Agate Reuta, 2009.g. absolvente

Baiba Bērziņa, 2009.g. absolvente

Ieva Cīrule, 2009.g. absolvente

Anda Penka, 2009.g. absolvente

Diāna Kauce 2009.g. absolvente

2008.gada

12.-16. augusts

Mācību ekspedīcija “Jaunie vides pētnieki Īslīcē”

Agate Reuta, 2009.g. absolvente

Linda Medene, 2009.g. absolvente

Aiva Miška, 2010.g. 9. klases absolvente

Gatis Miķelsons, 2010.g. 9. klases absolv.

Anita Eimane, 2009.g. 9. klases absolvente, Karīna Dreimane 2012.g.absolvente

Ieva Cīrule 2009.g. absolvente

2009.g.10.-14. augusts

Vides nometne Randenē

Elīza Žīgure, 2012.g. 9. klases absolvente

Luīze Reuta, 2012.g. 9. klases absolvente

Monta Skujeniece, 2014.g. absolvente

Signe Zvirbule, 2014.g. absolvente

Kristīne Mālmane, 2013.g. absolvente

2009.g.7.oktobris

GLOBE projekta 10 gadi

Kristīne Mālmane 2013.g. absolvente

Karīna Dreimane 2012.g. absolvente

Signe Zvirbule 2014.g. absolvente

Ketija Krūmiņa 2014.g. absolvente

Monta Skujeniece 2014.g. absolvente

Luīze Reuta 2012.g. 9. klases absolvente

Elīza Žīgure 2012.g. 9. klases absolvente

Normunds Šmits 2009.g.9.kl absolvents

Oskars Rakeckis 2009.g.9.kl. absolvents

2010.g.8.-11. jūlijs

„Zaļā koda” darbnīcas Vērmanes dārzā Skolēnu dziesmu un deju svētku laikā

Roberts Namnieks 2012.g. absolvents

Indra Ziediņa 2013.g. absolvente

Nils Bormanis 2012.g. 9. klases absolvents

Enija Treimane 10. klase

Paula Dreimane 2014.g. 9.kl. absolvente

2010.g. 28.oktobris

Konference Skrīveros

Anna Paula Gruzdiņa, 2011.g.9.kl. absolv.

Elīza Žīgure, 2012.g. 9. klases absolvente

Luīze Reuta, 2012.g. 9. klases absolvente

Monta Skujeniece, 2014.g. absolvente

Zane Plauka, 12. klase

Sabīne Broša, 2012.g. 9. klases absolvente

Ieva Lippe,

Līga Zariņa, 2013.g. absolvente

2011.g.3.novembris

 

 

 

 

 

 

GLOBE skolu salidojums Limbažos

Kate Luīze Kaša 8.b klase

Līva Evelīna Lūse 8.b klase

Kristaps Vladimirovs 8.b klase

Zanda Undīne Ozola 2013.g. 9. klases absolvente

Egija Miška 2013.g. 9. klases absolvente

Evija Lukašenoka 2013.g. 9. klases absolvente

2013.g. 10. oktobris

GLOBE skolu salidojums Rāmuļu pamatskolā

Kate Luīze Kaša 8.b klase

Līva Evelīna Lūse 8.b klase

Sofija Kalniņa

Ance Anete Tomsone 8.b klase

Elīna Zariņa 7.a klase

Liāna Svīķe 7.a klase

Amanda Kleimane 7.a klase

Alvis Pivars 6.a klase

2014.g. 5.-10. augusts GLOBE projekta vasaras mācību ekspedīcija "Jaunie vides pētnieki aicina - iesaisties!" Salacgrīvā

Sabīne Plauka 7.a

Krista Āboltiņa 7.a

Sabīne Kapture 6.b

Krista Šillere 6.b

Klāvs Kristiāns Sproģis 7.a

Aldis Jānis Pivars 6.b

Marta Aija Žīgure 7.a

Liāna Svīķe 7.a

Elīna Zariņa 7.a
  1. gada 28.-29. oktobris

GLOBE projekta 4. salidojums Mazzalvē

Krista Āboltiņa 8.a

Zanda Marta Bāliņa 8.a

Līga Balode 8.a

Vikija Timermane 8.a

Krista Strode 8.a

Hugo Prauliņš 7.b

Klāvs Kristiāns Sproģis 8.a

Aldis Jānis Pivars 7.a

Skolotāja Anda Deksne

 2017.g. 21.-25. augusts   Globe ekspedīcija Zemgales vidusskolā  Liāna Svīķe 10.kl.

Klāvs Kristiāns Sproģis 10.kl.

Kārlis Sproģis 6.a

Emīls Ķīkulis 10.kl.

Aldis Jānis Pivars 9.a

Miks Anšmits 10.kl.

Dāvis Brīnums 10.kl.

Linards Dāvis Irbe 9.a

Mārtiņš Ķīkulis

Sāra Meirēna 10.kl.

Sindija Beireiša 10.kl.

Skolotājas –Māra Guna Dreimane, Anda Deksne

 

 

Mācību ekspedīcija Kurzemē 2003. gadā


 

Konference "Domā globāli, rīkojies lokāli“ Ventspilī 2005. gadā


 

Ekspedīcija “Jaunie vides pētnieki Rūjienā” 2006.gadā


 

Mācību ekspedīcija “Jaunie vides pētnieki Īslīcē” 2008. gadā


Vides nometne Randenē 2009. gada 10.-14.augustā

 


 

GLOBE projekta 10 gadi 2009.g.7. oktobrī

 


 

 

„Zaļā koda” darbnīcas Vērmanes dārzā Skolēnu dziesmu un deju svētku laikā 2010.gada 8.-11.jūlijā

 

 


 

Konference Skrīveros 2010.gada 28.oktobrī

 


 

GLOBE projekta skolu salidojums Limbažos 2011.g. 3. novembrī

  

GLOBE projekta skolu salidojums Rāmuļu pamatskolā 2013.g. 10. oktobrī 

GLOBE projekta 4. salidojums Mazzalvē 2015. gada 28.-29. oktobrī


 

Globe ekspedīcija Zemgales vidusskolā 2017.g. 21.-25. augustā