
Ziemassvētku brīnumu gaidot...
Cauri tumsai tomēr neatvairāmi tuvojās Ziemassvētki. Lai tie pie mums atnāk ar dzejnieces Ineses Toras vārdiem:
„Sameklē tos ziedus savā sirdī,
Kuri ticību un mīlestību sēj (..)
Sameklē to sapni savā sirdī,
Kura dēļ tu mūžu pretī gaismai ej.
Sameklē to visu savā sirdī,
Esi laimīgs — sev un pasaulei…
Mēs visi šajā Ziemsvētku un Jaunā gada gaidīšanas laikā dzīvojam ar domām par atnākošo gadu un atceramies aizvadīto, kurš, katram no mums ir bijis citādāks – kāds paspējis padarīt visu, citam pietrūcis laika, apņēmības, veiksmes. Visi gaidām jauno – Vērša gadu, bet kāds ir bijis vecais Žurkas gads... izrādās – diezgan dinamisks un pēķšņu pārmaiņu, nestabilitātes bagāts.
Šis laiks arī skolā ienesis lielas pārmaiņas, sākot ar Rūjienas vidusskolas vadības sastāva nomaiņu, valstī izsludinātās pandēmijas nedrošo laiku, kompetenču pieejas ieviešanu, kas ir izaicinājums gan pedagogiem, gan skolēniem. Kopā mēs esam spēks, kuru rodam atbalstot, palīdzot, iedrošinot un noticot, ka mēs varam. Mēs tas ir - skolotāji – skolēni – vecāki.
- – 12.klašu attālināto mācību atsākšanās laiks oktobrī ir ieviesis pārmaiņas katrā no mūsu dzīvēm. Vēl nesen 1. – 6.klase mācības turpināja klātienē, bet pēdējie grozījumi Ministru kabineta sēdē, lēma, ka sākot ar 7.decembri 5. – 6.klases skolēni uzsāk attālinātās mācības, taču izglītības iestāžu vadītājiem norīkots lemt par to, kādā veidā nodrošināt klātienes mācības 1. – 4.klašu skolēniem, ievērojot 3 m2 telpas uz vienu skolēnu. Šis valdības lēmums satricināja arī Rūjienas vidusskolu, jo, lai ievērotu jaunos noteikumus nācās 1. – 4. klases dalīt divās grupās un klātienes mācības organizēt pēc izstrādāta grafika. Sākumskolas skolēniem attālinātais mācību process sagādā ļoti lielas grūtības, jo lielākajai daļai ir nepieciešama vecāku klātbūtne, lai izskaidrotu, pasekotu līdzi mācību satura apguvē.
Skolēni ir iegrimuši mācībās, jo pārmaiņu laiks prasa papildus spriedzi un prasmi mācīties patstāvīgi, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, kas nebūt visiem nav vienkāršs process. Arī mācību apjoms ir pārlieku liels, tāpēc skolotāji pēc saviem ieskatiem aicināti iespēju robežās to samazināt, lai neradītu skolēniem papildus spriedzi. Taču mācību satura samazinājums no pedagogien nāk gausi, jo neviens nav pateicis, cik daudz un kādas tēmas sašaurināt, kuras no prasmēm, iemaņām un zināšanām atlikt otrajā plānā, kuras būs iekļautas diagnostikas pārbaudes darbos, eksāmenos, jo noslēgumu pārbaudes darbu nosacījumi Ministrijas lēmumos mainīti netiek. Tie norisināsies pēc ierastā plāna. Neziņa rada papildus nestabilitāti.
Ir labi, ka grūtajos brīžos pieslēdzas vecāki un palīdz bērniem uzmundrinot, pamācot un esot blakus, lai atbalstītu un pateiktu: „Nepadodies, Tu vari!” Liels paldies Jums vecāki, ka esat saprotoši, stipri un izdariet patiesi neiedomājamu darbu, lai palīdzētu saviem bērniem izprast mācību uzdevumus un nezaudēt cerību. Tas nebūt nav viegli ne jums, ne skolotājiem, kuru darba laiks tagad nemanot iezogas pat pusnakts stundās, jo ir jālabo darbi, vai pienākusi kāda vēstule ar lūgumu palīdzēt. Ir grūti norobežoties un atteikt bērnam, jo tajā brīdī, kad viņš šo jautājumu uzdod, viņš vēršas pēc palīdzības, kuru var sniegt tikai skolotājs. Žēl, bet retais sabiedrībā šobrīd izprot skolotāju darbu un noslogotību, kā Kārlis Skalbe „Kaķīša dzirnavās” akcentē: „Līdzīgais saprot līdzīgo...bagāts - bagāto, nabags – nabago.”
Ziemassvētku laikā ir lieliska iespēja izdarīt kaut ko labu. Tas ir gada pats tumšākais laiks aiz loga, kad diennakts griezumā mēs redzam vismazāk saules gaismas. Un, ja vēl trūkst sniega baltuma kā šogad... Šai laikā jo īpaši katram labam, gaišam vārdam, ko veltām otram, ir gluži cita, lielāka vērtība nekā saulainajās dienās. Gaismai ir īpašība atstaroties no tā, pret ko to virza. Arī gaišie vārdi un domas atstarojas. Cik dosim, tik gūsim! Ir ārkārtīgi svarīgi to atcerēties visu gadu! Tad it neviens darbs nebūs par grūtu, ikdienas dzīves priekiem un bēdām būs maza mūžības pieskaņa. Būsim cilvēcīgi un iecietīgi, lai mūsos mājo godaprāts, neatlaidīga griba saprasties, paciest un palīdzēt! Lai miers un saticība katrā no mums!
Kad miers pārņem ne tikai zemi, bet arī cilvēku, prāti kļūst rimtāki, jo ir sācies klusais atnākšanas un gaidīšanas laiks. Laiks, kad vairāk gribas būt kopā ar savējiem, kad dabas vēlētais klusums atrauj vaļā kādu mūsos ilgi kavējušos mīļumu...un cerību, ka kļūsim labāki, gudrāki, veselāki un bagātāki... arī labsirdīgāki...
Gaidot svētkus, Rūjienas vidusskolas administrācijas vārdā, izsaku pateicību pedagogu kolektīvam un tehniskajam personālam par sadarbību, sapratni, izrādīto interesi un iniciatīvu darbā ar skolēniem. Paldies sakām Rūjienas novada pašvaldībai, SIA „Artavs”, SIA „Liepkalni”, SIA „Tīrumkalni”, SIA „Vinetas Zviedres zobārstniecība”, z/s „Vieķi, SIA „Rostes”, SIA „Aiva +”, SIA „Helda”, SIA „Akrona”, SIA „Rūjienas saldējums”, Tomam Kukainim, par skolas atbalstīšanu dažāda veida aktivitātēs, kā arī liels paldies visiem atbalstītājiem, kuri ir kopā ar mums ikdienā, paldies Skolas domei par atbalstu, ieviešot attālinātās mācības, paldies vecākiem par sadarbību un ieteikumiem, paldies ikvienam, kurš bijis kopā ar mums šajā lielajā pārmaiņu laikā. Paldies „Rūjienas Vēstnesim” par iespēju padarīt skolas dzīvi tuvāku lasītājiem, publicējot rakstus par skolas aktivitātēm.
Mums katram ir sava mēraukla, tomēr ir lietas un norises, kurās esam saistīti, vienoti. Laiks, kurā dzīvojam, ir gana spraigs un sarežģīts. Daudzi procesi un krīzes notiek neatkarīgi no mums, tāpēc ir jābūt zinošiem un radošiem, lai tās pārvarētu. Ikkatram un visiem kopā ir jātic labajam, gaišajam. Mācību semestra noslēgums Rūjienas vidusskolā šogad ienāk ļoti klusi, mierīgi, bez Ziemassvētku pasākuma mēģinājumiem, koru dziesmām, dejotāju rībošiem deju soļiem. Apkārt viss kluss un šķietami mierīgs, tikai sirdī viss tik mierīgi nemaz nav – ir neziņa par eksāmenu laiku – kur un kā tie notiks? Nemitīgi jautājumi, vai varam atgriezties skolā? Nedrošības sajūta, kura šobrīd apņem ikvienu. Ticēsim gaismai, ticēsim paši sev un cits citam! Mēģināsim kopīgiem spēkiem pārvarēt šo grūto brīdi, turoties kopā.
Rūjienas vidusskolā ir radoši pedagogi, audzinātāji, kuri svētku noskaņu savās klasēs šogad prata ienest arī citādā veidā. Svētku sajūtu sirdī un prātā neviens nevar atcelt vai aizliegt.
- – 4.klasei tika rīkotas svinīgas klases audzināšanas stundas, kuru laikā klātienes skolēni saņēma liecību (sekmju izrakstu), lai varētu izvērtēt savu veikumu mācību pusgadā, veidojot apņemšanos Jaunajam gadam. Tāpat katrs skolotājs klases stundā bija sarūpējis skolēniem pārsteigumu – zem eglītes bija noslēptas dāvaniņas, kuras rūķi šogad sarūpējuši ļoti slepeni, izskanēja uzmundrinājumi, pamudinājumi mācībās, kā arī tika noskandēta kāda Ziemassvētku dziesma.
Kaut attālināti, bet ar kopā būšanas izjūtu Zoom tiešsaistē savās klasēs tikās arī 5. – 12.klases skolēni un audzinātājas, iespējams izteiktie vārdi, kuri tobrīd izskanēja, palīdzēs kādam piecelties un uz mirkli izrauties no drūmās ikdienas!
Vēlamies ar cerību raudzīties nākošā gada virzienā, jo varbūt tieši Jaunajā gadā vecākiem, kuri izbraukuši no Latvijas, izdosies atgriezties pie savām ģimenēm, cerēsim, ka skolēni varēs atsākt mācības klātienē un ģimenēs iestāsies ilgi gaidītais miers un stabilitāte. Lai sapņi un mērķi īstenojas!
Ziemassvētki ir cerību laiks, kuros mums katram ir dotas burvju spējas piedot, teikt mīļus vārdus saviem tuviniekiem un draugiem. Ziemassvētki ir mīlestības laiks, kad ar savu mīļumu ir jādalās ar citiem līdzcilvēkiem, jāizkopj sevī līdzcietība un labestība. Ziemassvētki ir ne tikai dāvanu saņemšanas laiks, bet arī došanas laiks. Atvērsim savas sirdis labdarībai un mācīsim to arī bērniem!
Svētki atnāk un aiziet, bet paliek prieks Par svecēm, egli un dāvanām, par sirdi, ko cilvēks neaizliedz, dvēselei mācot būt baltai. Un tad nav svarīgi: Ir vai nav sniegs, Jo ceļš atvērts gaišākām domām... / M. Svīķe/
Lai sapņi piepildās!
Patiesu svētku prieku vēlot,
direktores vietniece audzināšanas darbā
Aiga Siliņa