UNESCO 2019. gadu pasludināja par starptautisko pirmiedzīvotāju valodu gadu. Pirmiedzīvotāju valodas statuss Latvijā ir lībiešu valodai.

Lai iepazītu lībiešu valodu, šā gada 28.februārī  Rūjienas vidusskolā viesojās Valts Ernštreits, lībiešu valodas pētnieks un Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs. Viņš tikās ar 8.b, 10. un 11.klases skolēniem.

Sarunu sāka ar jautājumu – kas ir lībietis? Pats arī atbildēja: „Lībietis ir kaut kas ļoti sens, kas ir bijis spējīgs saglabāties. Un valoda lībiešiem ir svarīgākā kultūrtelpas daļa.”

Turpinājumā iepazinām lībiešu dzīvesveidu, viņu tradīcijas un kultūru, lībiešu valodu un tās ieplūšanu latviešu valodā, uzzinājām, cik daudzu vietvārdu izcelsme ir meklējama lībiešu valodā.

Kā skolēni vērtē tikšanos? Lūk, daži citāti no skolēnu viedokļiem.

„Tikšanās bija izglītojoša, jo bija iespēja uzzināt iepriekš nedzirdētus faktus par lībiešu karogu un himnu. Lībiešu himnas melodija ir tāda pati kā Somijas un Igaunijas himnām. Lībiešu karoga izmēri pēc proporcijām ir tādi paši kā Latvijas karogam, tas ir, 2 – 1 – 2, zaļš – balts – zils, kas raksturo to, ko zvejnieki, atgriežoties mājās no zvejas, redzēja, proti, jūru – liedagu – mežu. Mēs gribējām dzirdēt, kā skan lībiešu valoda.” (10.kl.)

„Tikšanās manī raisīja pārdomas par to, cik daudziem vārdiem latviešu valodā ir lībiska izcelsme. Arī mana klasesbiedra uzvārds (Veseris) ir nācis no lībiešu valodas. Es aizdomājos par optimistisko lībiešu skatījumu uz dzīvi, piemēram, laikā, kad gaļas bija maz, viņi to jauca kopā ar zivīm, lai domātu, ka ēd gaļu, nevis zivis. Man patika šī tikšanās, jo papildināju zināšanas par lībiešu kultūru.” (10.kl.)

„Tikšanās laikā radās pārdomas par jebkuras valodas apdraudētību. Interesants fakts bija tas, ka 250 cilvēki sevi atzīst par lībiešiem, bet sarunāties spēj tikai 20 no tiem. Neparasti likās, ka lībiešu raksturīgais ēdiens ir zivis kopā ar pienu.” (10.kl.)

„Tikšanās laikā uzzināju, ka lībieši ir tie paši līvi, ka lībiešu valoda ietilpst Baltijas jūras somu valodu grupā, ka lībiešiem ir pašiem savi svētki, kas notiek katru gadu augusta pirmajā sestdienā Mazirbē. Būtu interesanti kaut reizi tajos piedalīties.” (11.kl.)

„Visvairāk man prātā palika tas, cik maz cilvēku runā lībiešu valodā. Zināju, ka skaits nebūs liels, taču nedomāju, ka tas ir tik mazs. Vēl uzzināju, ka lībiešu valodā ir 5 dažādi „o” un četri „a” burti. Atceros, ka daudzi ikdienā lietojami vārdi cēlušies no lībiešu valodas.” (8.b kl.)

„Uzzināju, ka daudziem Latvijā zināmiem cilvēkiem – Krišjānim Kariņam, Baumaņu Kārlim, Ingai Ābelei - ir lībiešu izcelsme.” (8.b kl.)

Nodarbības beigās V.Ernštreits nolasīja skaitāmpantu, lūk, tā sākums.

Tikšanās notika, pateicoties sadarbībai ar Rūjienas pilsētas bibliotēkas vadītāju Maiju Jostsoni. Tienū! (Paldies!)

Teksts: Ilga Penka, latviešu valodas un literatūras skolotāja
Foto: Jēkabs Jostsons, 8.b kl. skolnieks