Karjera

Neskatoties uz to, ka visā valstī noteikti Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumi, Rūjienas vidusskolā no 26. līdz 30. oktobrim veiksmīgi norisinājās ikgadējā Karjeras nedēļa. Lielākā daļa karjeras lēmumam veltīto pasākumu šogad notika attālināti un tiešraidēs, mudinot jauniešus pieņemt izsvērtu lēmumu par profesijas izvēli. Šī gada Karjeras nedēļas aizvadīta ar saukli “Klau! Sadzirdi savas iespējas”, aicinot izmantot jauniešiem plaši pieejamo karjeras atbalstu un ieklausīties skolotāju, karjeras konsultantu un vecāku padomos.

27.oktobrī  jauniešu vecāki  un citi interesenti tika aicināti uz tiešsaistes diskusiju “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”. Diskusijas galvenā tēma - ģimenes loma, paaudžu atšķirības un grūtības karjeras izvēles procesā, ar kurām saskaras mūsdienu jaunieši. Izteikties par izvirzīto tēmu tika aicināti studiju viesi  -  sociālais un organizāciju psihologs, personāla izpētes un testēšanas firmas “CreaTest” vadītājs Reinis Lazda, ārsts psihoterapeits un personālatlases vadītājs Andris Jansons, karjeras konsultante Ilze Rūtenberga, kā arī TV un radio personība un divu meitu mamma Baiba Sipeniece – Gavare. Diskusijas laikā izskanēja noderīgi ieteikumi, kā ar jaunieti runāt par karjeras tēmu un, kā praktiski sniegt atbalstu lēmuma pieņemšanas brīdī. Šādos gadījumos ieteicama sadarbība ar pedagogu karjeras konsultantu.

            Savukārt 28.oktobrī notika karjeras tēmai veltītā tiešsaistes diskusija jauniešiem “Uzklausi, padomā un izlem pats!”, kuras laikā notika virtuāla pieslēgšanās trīs dažādu nozaru uzņēmumiem Latvijā – starptautiskajam drukas produktu ražotājam “Printful”, inovatīvajam metālapstrādes uzņēmumam “ERGO E.B.F”, kā arī modernajam RSU zobārstniecības studiju centram Rīgas Stradiņa universitātē. Diskusijas laikā par savu ikdienu un pieredzi dalījās panākumus guvuši jaunieši - pludmales volejboliste Tīna Graudiņa un elektronikas inženieris, “Lightspace Technologies” pārstāvis Roberts Gotlaufs, ekstrēmā sporta biedrības “RAVE team” dibinātājs, BMX braucējs un treneris Roberts Klēpis, kā arī dziedātāja Patrīcija Ksenija Cuprijanoviča jeb Patrisha. Kā liecina jauniešu diskusijas “Uzklausi, padomā un izlem pats!” laikā veiktās tiešsaistes aptaujas rezultāti, galvenās autoritātes karjeras jautājumos jauniešiem ir vecāki, karjeras speciālisti, kā arī vienaudži. Atbildot uz jautājumu, kā padomos, domājot par profesijas izvēli, jaunieši ieklausās, vecākus kā autoritāti norādīja teju 70% respondentu, karjeras speciālistus – 36%, draugus un vienaudžus – 30%, skolotājus – 22%, bet 17,5% respondentu atzina, ka ieklausās arī sociālo tīklos populāru personu jeb influenceru padomos.

Abu diskusiju ieraksti joprojām pieejami VIAA Facebook kontā facebook.com/TavaiKarjerai/ un Youtube: youtube.com/VIAAlv, kā arī VIAA mājaslapas sadaļā “Karjeras atbalsts”.

Karjeras nedēļas aktivitātēs iesaistījās arī jaunāko klašu skolēni, kuri, izmantojot dažāda  veida  tehniku  - zīmēšanu, aplicēšanu, fotografēšanu , veidoja plakātus “Manu vecāku profesija”. Vēl joprojām skolu sienas rotā bērnu darbi, kuri skatītājus iepazīstina ar dažādām profesijām. Savukārt 4.- 6.klašu skolēni iepazinās ar jauno digitālo spēli “Kā kļūt par profesionāli”, spēles laikā veidojot savu interešu un dažādu mācību priekšmetu sasaisti ar plašo profesiju pasauli. Spēles veidotājiem jāizsaka pateicība par šādas spēles izveidi, jo tā ir ne tikai izzinoša un lietderīga, bet arī bērnu uzmanību piesaistoša.

Karjeras nedēļa ir noslēgusies, taču visus gribu vēlreiz uzrunāt ar saukli “Klau! Sadzirdi savas iespējas”! un neesi vienaldzīgs pret savu nākotni!

 

 

Pedagogs karjeras konsultants INGUNA KŪĶE

 

Rūjienas vidusskolā, Naukšēnu novada vidusskolā un Trikātas pamatskolā, sākot ar 2020.gada 13.martu strādā attālināti

 (Pamats: ārkārtējā situācija valstī Covid -19 sakarā)

 

 

 KONTAKTI Rūjienas vidusskolas 1.-12.klašu skolēniem un vecākiem

brosa2@inbox.lv

                                                 26141351

 

P.,O.,T.,C., P. 9.00 – 15.00

 

Individuālās karjeras konsultācijas pēc iepriekšējas pieteikšanās uz e-pastu vai Watsapp.