Kas ir trases automodelisms? SRC – slot racing car(angļu valodā) - automodelis, kas brauc pa grapi. Pirmā zināmā šo modeļu trase tika izgatavota Amerikā 1912.gadā. Eiropā pirmā trases automodeļu trase tika uzbūvēta 1948.gadā Anglijā.

Mazi automodeļi, kas tiek vadīti ar elektrisko pulti, sacenšas automodeļu trasēs. Trases automodeļu sacensībām telpās izgatavo ar 4 līdz 8 celiņiem, to minimālais garums ir 15 metri. Trasi izgatavo līkloču astotnieka formā, imitējot kādu no F1 trasēm. Modeļu barošana notiek ar 12V līdzstrāvu. Modeļi dalās vairākās klasēs.

Rūjienā automodelisma trasi uzstādija 1994.gada rudenī. Toreizējais vidusskolas direktors Ģirts Bišofs uzzināja, ka Mazsalacā demontē trases automodeļu trasi un piedāvāja Guntim Lapsiņam aizbraukt uz Mazsalacu trasi apskatīt. Uz Mazsalacu G. Lapsiņš devās kopā ar Rūjienas vidusskolas darbmācības skolotāju Uldi Žīguru un secināja, ka skolas piedāvātajām telpām trase ir par lielu. Tā paša gada beigās „Valmieras Jauno Tehniķu Centrs” atklāja jauno 8 celiņu trasi. Vecā 4 celiņu trase tika novietota palīgtelpās ar vēlmi to kādam piedāvāt. Trase ir būvēta 1982. gadā un ir 25 metru gara. Toreizējais Valmieras JTC direktors Harijs Gulbis piedāvāja trasi Rūjienai. G.Lapsiņš izmērīja ierādītās telpas Rūjienas vidusskolā zem skolas sporta zāles blakus zēnu darbmācības kabinetam un devās šoreiz uz Valmieru, kur secināja, ka trasi telpā ievietot varētu. Tika sagatavota telpa un trasi uz Rūjienu pārveda 1995.gada pavasarī. Trasi montēja G. Lapsiņš ar Reiņa Solomeca palīdzību. Veicot trases uzstādīšanu tika konstatēts, ka trases otrais līkums jāliek ārā pa logu, tomēr, novietojot to telpā mazliet šķērsām, trase paredzētajā telpā tika veiksmīgi uzstādīta. Direktors Ģ.Bišofs piedāvāja trases autodelisma pulciņu vadīt G. Lapsiņam, kurš sākumā vilcinājās, jo par tādu sporta veidu nav bijusi nekāda informācija. Bet direktors neatkāpās no savas ieceres un turpināja aicināt G. Lapsiņu vadīt pulciņu, kā pamatojumu minot : ”Tu ar motoklubu tiki kārtībā un esi tehniski domājošs cilvēks, tiksi kārtībā arī ar trases automodelismu.” Direktora mudināts G. Lapsiņš devās uz Valmieras JTC, kur notika jaunās Valmieras trases atklāšana. Tur notika pirmā iepazīšanās ar trases automodelismu un Valmieras JTC pulciņu pasniedzējiem – Kasparu Duburu, Aivi Ruku un Ati Rudzīti. Viņi bija pirmie, kas iepazīstināja Rūjienas vidusskolas pulciņa pasniedzēju ar trases automodelisma pamatiem. Sadarbība ar šiem pasniedzējiem notiek arī vēl šobrīd. 1995.gada rudenī Guntis Lapsiņš uzsāka darbu Valmieras JTC par Rūjienas vidusskolas trases automodelisma pasniedzēju.

Uz pirmajām sacensībām, kas norisinājās Mazsalacā, Rūjienas zēni devās 1996. gada pavasarī. Tajās piedalījās Einārs Ivanovs, Māris Krievs, Artūrs Pinka un citi. Pirmās sacensības jauniešiem bija labs rūdījums, jo tās sākās 10:00 no rīta un beidzās tikai 21:00 vakarā. Mājās palikušie vecāki bija stipri satraukušies, kur zēni kavējas, jo sacensības bija paredzēts beigt pēcpusdienā, bet saistībā ar lielo dalībnieku skaitu tās ieilga.

Turpinot nopietni strādāt neizpalika arī augstāka līmeņa sacensības. Pirmo reizi Rūjienas vārds izskanēja Latvijas skolēnu meistarsacīkstēs Rīgā 1998.gada 14.februārī. Augstākais sasniegums tajās bija Gatim Lapsiņam, kurš klasē „Iesācēji” ieguva 7.vietu un kopvērtējumā Rūjienas komanda ierindojās 4. vietā.

Pa šiem gadiem, kamēr Rūjienā ir trases automodelisms, ir bijušas gan veiksmes, gan neveiksmes. Ar modelismu vieni no pirmajiem, kāds garāku laika sprīdi, kāds ne tik daudz, ir nodarbojušies brāļi Jansoni, Edgars Lūsītis, Jānis Lapsiņš, Toms Kukainis, Ingus Salmiņš, Sandris Breņčs, Ivo Žilde, Jānis Pinka un citi. Pirmie lielākie sasniegumi tika sasniegti, kad ar automodelismu sāka nodarboties Gatis Lapsiņš. Viņš ir vairākkārtējs Latvijas un Baltijas valstu godalgu ieguvējs. Arī komandu vērtējumā ir iegūtas godalgotas vietas. Kad ar trases automodelismu sāka nodarboties Lapsiņa trešais bērns meita Inta, viņas piemēram sekoja arī klasesbiedri Nauris Andžajevskis un Kristjans Nolle. Ar labiem rezultātiem pulciņā darbojās arī Toms Siliņš, Ģirts Vasiļjevs un Jānis Čākurs, kurš 2005.gadā izcīnija Latvijas čempiona titulu „Iesācēji” klasē 36 dalībnieku konkurencē. 

Ziemeļvidzemē ir izveidojies viens no spēcīgākajiem centriem Latvijā trases automodelismā, jo mums ir trases ar ilgām tradīcijām Valmierā, Bērzainē, Rūjienā un Mazsalacā. Kopš 2014.gada šīm Vidzemes trasēm ir pievienojusies trase Limbažos, kur norisinājās pasaules čempionāts trases automodelismā. Līdz ar to sezonas garumā sacensību un dalībnieku skaits ir liels un izcīnīt labas vietas ir grūti. Lai sasniegtu labus rezultātus dalībniekiem ir jāiegulda liels darbs.

2009.gadā Rūjienā pēc Naukšēnu korekcijas skolas direktora Didža Čākura iniciatīvas nodarbības sāka arī viņa skolas audzēkņi. Labākais no viņu audzēkņiem Artūrs Tihomirovs sezonas kopvērtējumā “Parma-1” klasē izcīnīja 2.vietu. No Rūjienas vidusskolas audzēkņiem tajā laika periodā labus rezultātus sacensībās uzrādīja arī Niks Doinats, Kristaps Kivlenieks un Klāvs Gulbis.

2012 gadā saistībā ar pulciņa pasniedzēja veselības stāvokļa pasliktināšanos arī pulciņā iestājās atslābums. Tomēr pēc gada pulciņš darbību atsāka un tagad ir nokomplektējies spēcīgs sastāvs ar spējīgiem audzēkņiem, tie ir Krists Kristians Lūsis, Kristers Oskars Uzulis, Kristaps Vladimirovs, Rihards Pirsko, Rainers Metļuks, Edvards Blūmens un meitene Alīne Ķīkule. Pulciņa dalībnieki ar labiem rezultātiem 2016./2016.gada sezonā ir atkal sevi parādījuši Latvijas skolēnu čempionātā trases automodelismā, kur no 13 komandām Rūjienas pārstāvji ierindojās 5. vietā. Rīgā komandai lielu atbalstu deva Niks Doinats.

Šis 21 gads ir paskrējis ātri, visu nav iespējams atcerēties. Bet tagad Rūjiena ir izvēles priekšā, vai pilsētā būt trases automodelismam. Mūsu trase ir ļoti novecojusi un nav arī skaidrība,vai turpmāk būs telpas, kur nodarboties ar šo sporta veidu. Skolā paredzēts izbūvēt peldbaseinu un tas varētu skart arī telpu, kur atrodas trase. Ja atradīsim telpu un līdzekļus, ir izstrādāts projekts jaunai 6 celiņu trasei pēc jaunākajiem pasaules standartiem. Trasi projektēja Jānis Nabokins – bijušais JC”Vinda” audzēknis un divkārtējs pasaules čempions “PR 32” klasē trases automodelismā. Viņš šajā gadā uzprojektēja un izveidoja jaunu, pasaules čempionātam paredzētu trasi Amerikā. Ir panākta vienošanās, ja tiks apstiprināts projekts un piešķirti līdzekļi, tad trasi Jānis pats arī būvēs. Rūjienas trases automodelisti pa šiem gadiem ir pelnījuši jaunu trasi. Projektu domē paredzēts iesniegt septembra mēnesī un ceram uz mums labvēlīgu rezultātu.

 Pēc nedēļas sāksies jaunais mācību gads un līdz ar to arī turpināsies trases automodelisma pulciņš. Pulciņā tiek gaidīti iepriekšējo sezonu un jauni audzēkņi.

 

Gunti Lapsiņu uzklausīja Rūjienas vidusskolas trases automodelisma audzēknis Rihards Pirsko.

Foto no R.Pirsko personīgā arhīva. Uz foto no kreisās Rihards Pirsko, Guntis Lapsiņš pie trases virāžas.