Ik gadu AS “Latvijas valsts meži” aicina 7.–9. klašu skolēnus piedalīties āra mācību spēļu ideju konkursā “LVM Meža olimpiāde”. LVM Meža olimpiādes mērķi ir popularizēt Latvijas skolās radošu un veselīgu mācīšanos ārpus telpām – dabā, kā arī veicināt jauniešu izpratni par Latvijas lielāko atjaunojamo resursu mežu. Olimpiādi organizē LVM sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru starptautiskās vides izglītības programmas "Izzini mežu" (Learning about Forests) ietvaros.

LVM Meža olimpiāde ir radošs un veselīgs āra mācību spēļu ideju konkurss 7. – 9. klašu komandām ar orientēšanās finālsacensībām un galveno balvu čempionu komandai – ārzemju dabas ekspedīciju no AS "Latvijas valsts meži". Pēdējā posma laikā tiek pārbaudītas ne tikai zināšanas par mežu un meža nozari, bet arī spēja savstarpēji sadarboties un strādāt komandā.

Bijām ļoti priecīgi, saņemot ziņu no Andas Sproģes- Vāveres par LVM Meža olimpiādes finālistiem. Viņa rakstīja: ,,Šogad klātienē ar finālistiem tiksimies 24. maijā Latvijas meža dienu ietvaros LVM dabas parkā Tērvetē, lai noskaidrotu, kura komanda šogad kļūs par LVM Meža olimpiādes čempioniem un dosies izzināt Austrijas kalnus un dabu un, kuras dosies citos piedzīvojumos! Bet visiem apsolām – būs spraiga, interesanta un piedzīvojumiem pilna šī maija diena!’’

Valsts izglītības satura centra pārstāve Inese Liepiņa pauda gandarījumu, ka dalība konkursā veicina kompetenču pieejas iedzīvināšanu skolās. Atzinību šī gada iesniegto darbu autoriem izteica arī LR Zemkopības Ministrijas pārstāve Māra Mīkule: “Prieks par to, ka skolēnu darbaspējas un radošums ar katru gadu aug!”

Konkursa “LVM Meža olimpiāde” radošos pusfināla darbus vērtētāja Dagnija Lazdiņa no LVMI “Silava”, kura neslēpa prieku par skolām, kas konkursā piedalās jau ilgstoši un ir kvalitatīvi pārstāvētas arī šogad. AS “Latvijas Finieris” pārstāvis Pauls Beķeris, savukārt, novērtēja iesniegto darbu daudzveidību – vērtēt ir bijis ļoti interesanti, atbildīgi un grūti, jo vairums darbu ir bijuši ļoti labi.

Šogad komandas finālā vērtēja žūrija – Dagnija Lazdiņa no LVMI “Silava”, Inese Liepiņa no Valsts izglītības satura centra, Kristaps Ceplis no biedrības “Zaļās mājas”, Pauls Beķeris no AS “Latvijas Finieris”, Laura Slišāne no SIA “Rīgas meži”, Līga Abizāre un Anda Sproģe-Vāvere no AS “Latvijas valsts meži”.

Lai piedalītos finālā bija jāsagatavo radošais uzdevums: jāsagatavo 5 minūšu garš priekšnesums par šī gada tēmu – “Jaunaudze”. Papildu uzdevums – radošajā darbā bija jāiekļauj 5 elementi – cilvēks, zeme, ūdens, gaiss un uguns.

LVM Meža olimpiādes fināls 2019. gadā pirmo reizi risinājās “Latvijas Meža dienas” ietvaros, kur 10 finālistu komandas no dažādām Latvijas vietām uz lielās pasākuma skatuves tūkstošiem interesentu priekšā prezentēja savus sagatavotos mājas darbus – radošos priekšnesumus, demonstrēja savas zināšanas un prasmi orientēties Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē speciāli viņiem izveidotā kartē un uzdevumos. Šogad galveno balvu – ekspedīciju uz Austriju ieguva Irlavas pamatskolas komanda, kas nespēja slēpt savu prieku un saviļņojumu ar asarām acīs, jo iepriekšējos trīs gadus uzvara olimpiādē esot bijusi pavisam tuvu.

Iepriekš sagatavotajos mājasdarbos komandas prezentēja savu redzējumu par tēmu “Jaunaudze”, uzvedumā iekļaujot mežam tik ļoti svarīgos piecus elementus – ūdeni, uguni, gaisu, zemi un cilvēku. Lai arī tēma visiem viena, priekšnesumi bija tik dažādi un koši: kāda komanda sasaistīja mežā notiekošo ar latviešu tautasdziesmām, cita – ar mūsdienu moderno mūziku, savukārt vēl cita komanda savu stāstu veidoja bez vārdiem, kā savdabīgu improvizācijas deju un pašdarinātu skaņu izrādi.

“Komandas pārsteidza! Tik radoši un interesanti sagatavoti mājas darbi tikai apgrūtināja žūrijas darbu, kuru vērtējumu tabulās maksimālie punkti nebija retums. Tas priecē un dod gandarījumu par ieguldīto darbu skolēnu un pedagogu izglītošanā,” teica LVM Meža olimpiādes organizatore Anda Sproģe-Vāvere.

Kamēr LVM dabas parka Tērvetē mežsaimnieciskā meža pusē – Kurbada zemē – aktīvi noritēja meža nozares gada lielākais pasākums “Latvijas Meža dienas”, LVM dabas parka pasaku meža pusē risinājās spraigas finālsacensības, kur dalībniekiem bija jāpilda gan veiklības, gan prāta un izturības uzdevumi – kā, piemēram, jānosaka galvenais augšanas faktors, kas ietekmē priežu koksnes pieaugumu, jānozāģē noteikts koksnes daudzums, jānosaka Latvijā ligzdojošu putnu mājas, jāatpazīst skujkoku sēklas un dzīvnieku atstātās “dāvaniņas”.

LVM Meža olimpiādes sadarbības partneri bija sagatavojuši īpašus uzdevumus. SIA “Rīgas Meži” jauniešus aicināja iekustināt ūdens apriti mežā un ar dabas materiāliem pārnest ūdeni no viena punkta uz otru. Taku skrējienu seriāla “Stirnu buks” punktā jauniešiem bija jānoskrien viens no galvenajiem bukiem. Šajā uzdevumā varēja skaidri redzēt, kāda ir komandas saliedētība un gatavība darboties visiem kopā.

Trīs stundas pavadījuši aktīvi skrienot, darbojoties un risinot uzdevumus, jaunieši prieka pilni ieradās finišā un bija gatavi svarīgākajam viņu dienas notikumam – lielajai apbalvošanas ceremonijai.

Šajā gadā par uzvarētājiem tika nominēta Irlavas pamatskolas komanda ar skolotāju Kasparu Reihmani, otro vietu ieguva Carnikavas pamatskolas komanda ar skolotāju Arnitu Kampāni, trešajā vietā atstājot sacensību pastarīti Rūjienas vidusskolas komandu ar skolotāju Līgu Āboltiņu-Žīguri. Tika sveiktas arī pārējās septiņas finālistu komandas, jo kā teica pasākuma vadītājs fināla dienā – “Jūs visi esat uzvarētāji, jo esat šeit!”. LVM Meža olimpiādē piedalījās arī komandas no Nīkrāces pamatskolas, Ventspils 4. vidusskolas, divas komandas no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Siguldas 1. pamatskolas, Aizupes pamatskolas un Ventspils Pārventas pamatskolas.

Sanija Biele: ,,Šis konkurss bija noderīgs, izglītojošs un interesants. Piedaloties konkursā, mēs secinājām, ka ik katrā vietā, konkursā un pasākumā ir jāpastāv vienotībai un sadarbībai. Konkursa pusfināla daļā mēs pat nedomājām, ka varam arī nokļūt finālsacensībās. Tāpēc bijām īpaši priecīgi par iekļūšanu finālā. Konkursa ,,LVM Meža olimpiāde’’ finālsacensības mums ļoti patika. Tās bija kā fantastisks piedzīvojums. Orientēšanās LVM Tērvetes dabas parkā ilga trīs stundas, bet laiks pagāja nemanot, jo uzdevumi bija interesanti un starp mums valdīja sacensība un sadarbība. Šāda veida mācīšanās, tajā pašā laikā, ieintriģējoša nodarbe mums visiem ļoti patika un ar to mēs arī ieguvām lielu pieredzi, gan sadarbībā, gan prasmēs un zināšanās. Mūsu ieguldītais darbs un interese arī pierādīja, ka mēs varam sacensties un tādējādi labāk izglītoties un būt tuvāk dabai! Mēs vēlamies teikt īpašu PALDIES skolotājai Līgai Āboltiņai - Žīgurei par motivēšanu un iedvesmas radīšanu! ‘’

Skolotāja Līga Āboltiņa-Žīgure saka paldies par ieguldīto darbu spēles ,,Mizotāji’’ veidošanā un par izciliem rezultātiem finālsacensībās mūsu skolas komandai- Jēkabam Jostsonam, Danielai Katei Kalniņai, Sanijai Bielei, Ancei Elizabetei Siliņai, Karīnai Molofejai un Laurai Mačai!

 

Skolotāja Līga Āboltiņa-Žīgure