Karjera

Viss notiek!

Dzīvojam laikā, kad Covid – 19 pandēmija ir izdarījusi lielas korekcijas mūsu ikdienā, pārkārtojot izvirzītās dzīves prioritātes pavisam citā secībā, kad vienkāršais un pašsaprotamais vairs nav viegli pieejams. Taču šis brīdis ir labvēlīgs, lai vairāk laika veltītu sev – sevis iepazīšanai un pilnveidošanai.
Ļoti liels prieks par tiem jauniešiem, kuri ir izmantojuši individuālās karjeras sarunas tiešsaistē, lai labāk izprastu sevi un savas vēlmes nākotnes profesijas vīzijās - kurš profesionālais virziens, kura darbības joma ir tā piemērotākā un atbilstošākā, kāds ceļš veicams, lai to sasniegtu.
Lai pilnveidotu karjeras atbalsta pasākumu kvalitāti un iespējas ar projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansiālu atbalstu ir iegādāti dažādi metodiski līdzekļi – “Kā būs? Vai izdosies?”, “95 jautājumi savas enerģijas līdzsvarošanai”, “Tavi ledlauži. Spēles darbam ar grupām.”, “"Pārdošanas Maratons"- biznesa apmācību kārtis, “Padod tālāk”: kubs "Gribu. Varu. Vajag". Plānots, ka iegādātie materiāli tiks izmantoti daudzpusīgi un būs pieejami visiem priekšmetu skolotājiem un klašu audzinātājiem.
Īpaši liels prieks par iegādāto metodisko materiālu – spēli “Profesiju mežs”, kura pagatavota banera veidā. Ieplānots, ka “Profesiju mežs” tiks novietots skolēnu atpūtas telpā 2.stāvā, lai ikdienā skolēniem to ir iespējas iepazīt, izvērtēt un meklēt savu vietu tajā.

Attachments:
Download this file (Viss notiek (4).pdf)Viss notiek (4).pdf456 kB

Neskatoties uz to, ka visā valstī noteikti Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumi, Rūjienas vidusskolā no 26. līdz 30. oktobrim veiksmīgi norisinājās ikgadējā Karjeras nedēļa. Lielākā daļa karjeras lēmumam veltīto pasākumu šogad notika attālināti un tiešraidēs, mudinot jauniešus pieņemt izsvērtu lēmumu par profesijas izvēli. Šī gada Karjeras nedēļas aizvadīta ar saukli “Klau! Sadzirdi savas iespējas”, aicinot izmantot jauniešiem plaši pieejamo karjeras atbalstu un ieklausīties skolotāju, karjeras konsultantu un vecāku padomos.

27.oktobrī  jauniešu vecāki  un citi interesenti tika aicināti uz tiešsaistes diskusiju “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”. Diskusijas galvenā tēma - ģimenes loma, paaudžu atšķirības un grūtības karjeras izvēles procesā, ar kurām saskaras mūsdienu jaunieši. Izteikties par izvirzīto tēmu tika aicināti studiju viesi  -  sociālais un organizāciju psihologs, personāla izpētes un testēšanas firmas “CreaTest” vadītājs Reinis Lazda, ārsts psihoterapeits un personālatlases vadītājs Andris Jansons, karjeras konsultante Ilze Rūtenberga, kā arī TV un radio personība un divu meitu mamma Baiba Sipeniece – Gavare. Diskusijas laikā izskanēja noderīgi ieteikumi, kā ar jaunieti runāt par karjeras tēmu un, kā praktiski sniegt atbalstu lēmuma pieņemšanas brīdī. Šādos gadījumos ieteicama sadarbība ar pedagogu karjeras konsultantu.

Savukārt 28.oktobrī notika karjeras tēmai veltītā tiešsaistes diskusija jauniešiem “Uzklausi, padomā un izlem pats!”, kuras laikā notika virtuāla pieslēgšanās trīs dažādu nozaru uzņēmumiem Latvijā – starptautiskajam drukas produktu ražotājam “Printful”, inovatīvajam metālapstrādes uzņēmumam “ERGO E.B.F”, kā arī modernajam RSU zobārstniecības studiju centram Rīgas Stradiņa universitātē. Diskusijas laikā par savu ikdienu un pieredzi dalījās panākumus guvuši jaunieši - pludmales volejboliste Tīna Graudiņa un elektronikas inženieris, “Lightspace Technologies” pārstāvis Roberts Gotlaufs, ekstrēmā sporta biedrības “RAVE team” dibinātājs, BMX braucējs un treneris Roberts Klēpis, kā arī dziedātāja Patrīcija Ksenija Cuprijanoviča jeb Patrisha. Kā liecina jauniešu diskusijas “Uzklausi, padomā un izlem pats!” laikā veiktās tiešsaistes aptaujas rezultāti, galvenās autoritātes karjeras jautājumos jauniešiem ir vecāki, karjeras speciālisti, kā arī vienaudži. Atbildot uz jautājumu, kā padomos, domājot par profesijas izvēli, jaunieši ieklausās, vecākus kā autoritāti norādīja teju 70% respondentu, karjeras speciālistus – 36%, draugus un vienaudžus – 30%, skolotājus – 22%, bet 17,5% respondentu atzina, ka ieklausās arī sociālo tīklos populāru personu jeb influenceru padomos.

Abu diskusiju ieraksti joprojām pieejami VIAA Facebook kontā facebook.com/TavaiKarjerai/ un Youtube: youtube.com/VIAAlv, kā arī VIAA mājaslapas sadaļā “Karjeras atbalsts”.

Karjeras nedēļas aktivitātēs iesaistījās arī jaunāko klašu skolēni, kuri, izmantojot dažāda  veida  tehniku  - zīmēšanu, aplicēšanu, fotografēšanu , veidoja plakātus “Manu vecāku profesija”. Vēl joprojām skolu sienas rotā bērnu darbi, kuri skatītājus iepazīstina ar dažādām profesijām. Savukārt 4.- 6.klašu skolēni iepazinās ar jauno digitālo spēli “Kā kļūt par profesionāli”, spēles laikā veidojot savu interešu un dažādu mācību priekšmetu sasaisti ar plašo profesiju pasauli. Spēles veidotājiem jāizsaka pateicība par šādas spēles izveidi, jo tā ir ne tikai izzinoša un lietderīga, bet arī bērnu uzmanību piesaistoša.

Karjeras nedēļa ir noslēgusies, taču visus gribu vēlreiz uzrunāt ar saukli “Klau! Sadzirdi savas iespējas”! un neesi vienaldzīgs pret savu nākotni!