Patriotiskā audzināšana

 

Šodien, 11.novembrī Rūjienas Svētā Bērtuļa evaņģēliski luteriskajā baznīcā Rūjienas vidusskolas saime tikās, lai atzīmētu Lāčplēša dienu, mūsu varoņu piemiņas dienu.

 

Mēs visi pieminam kritušos karavīrus, kuri cīnījās par Latvijas valsts neatkarību un brīvību. Šī diena liek mums aizdomāties par to, ko mums katram nozīmē Latvija un kā mēs rīkotos, ja būtu jāizvēlas – bēgt, vai palikt un cīnīties.

 

Bermontiādes laikā, tas ir, 1919. gadā, 11. novembrī, Pārdaugavā Latvijas Bruņotie spēki sakāva Rietumkrievijas Brīvprātīgo karaspēku, gūstot uzvaru pār tā saukto Bermonta karaspēku. Gadu no gada pieminot šo zīmīgo Latvijas vēstures notikumu, tieši 11. novembrī, Lāčplēša dienā, tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.

 

Latviešu karavīri 1919. gada novembrī parādīja pasaulei, ka arī mazas valsts karaspēks var veiksmīgi aizstāvēt savu zemi pret daudz lielāku valstu armijām.

1919.gada 11. novembra cīņā Pārdaugavā, kuras rezultātā bermontieši tika padzīti no Rīgas,bija izšķiroša, jo tieši pēc tās tika iegūta Latvijas neatkarība. Šīs cīņa bija īpaša arī ar to, ka latviešu brīvības cīnītāji bija skaitliskā mazākumā, turklāt, arī sliktāk bruņoti. Vēl līdz šim par galvenajiem Latvijas valsts armijas uzvaras iemesliem tiek minēti latviešu karavīru drosme un neatlaidība, kā arī Latvijas atbalsts no sabiedrotajām valstīm.

 

Brīvība ir tikai vienas paaudzes attālumā! To nevar nodot caur asinssaitēm, to nevar mantot un dāvināt. Tā atkal no jauna ir jāizcīna, jālolo un jāsargā.

 

Ikvienam ir svarīga piederības izjūta konkrētai grupai – ģimenei, tautai, valstij. Šī izjūta sākotnēji rodas tieši ģimenē, skolā netieši mācoties no redzētā un piedzīvotā tuvāko cilvēku lokā. To iespējams arī veicināt, runājot par tautas un valsts vērtībām, simboliem, rituāliem saprotamā veidā, kā arī piedaloties dažādos valstij un tautai nozīmīgos svētkos un gadskārtās.

 

Pagātne ir mūsu spēks. Tikai neaizmirstot pagātni, mums var būt nākotne. Ja saknes ir spēcīgas, tad Latvija kā valsts pastāvēs saules mūžu. Kopsim savas saknes un lolosim tās. Viss ir mūsu rokās. Šodien Varoņu piemiņas dienā aicinām katru atcerēties brīvības cīnītājus, atcerēties viņu varonības garu un aicinām katru visu savu mūžu, katras savas dienas gaitās darīt visu, lai arī mēs katrs varētu sevi uzskatīt par Latvijas godu un lepnumu, lai uz šīs zemes, kuru mēs visi mīlam, lai  visi kopā turpinātu veidot valsti – Latvijas valsti, kas ir mūsu gods un mūsu lepnums.

 

Liels paldies visiem, kuri iesaistījās pasākuma veiksmīgā norisē. Paldies mācītājam E.Graudiņam un draudzei par viesmīlīgo uzņemšanu. Paldies Rūjienas vidusskolas kolektīvam par palīdzību pasākuma organizēšanā.

 

Novembris ir mēnesis, kad pie krūtīm lepni piespraužam Latvijas karoga krāsas lentīti un māju logos iededzam svecītes, pieminot varoņus, kas nosargāja mūsu valsts neatkarību un, pateicoties kuriem, šodien varam dzīvot brīvā valstī.

 

Tomēr vēl svarīgāk par šādām darbībām ir liesmas iedegšana katram savā sirdī, izstarojot siltumu un gaismu, un dodot to citiem. Tāpēc aicinu ikvienu iedegt šo liesmu sevī!

 

Direktores vietniece

Aiga Siliņa

 

FOTOGALERIJA ŠEIT !