Aicinājums pedagogiem un citiem interesentiem, kuriem šķiet saistoša doma par stāstnieka prasmju attīstīšanu un pilnveidošanu sev un skolēniem.

Pasaule jau krietni sen novērtējusi runātā vārda spēku, un dažādu veidu stāstnieku saieti pieaugušajiem notiek arī Latvijā. Tomēr ir vēl kāds ceļš, kas tieši skolasbērnus var aizvest pie labām oratora un klausītāja prasmēm, proti, piedalīšanās VISC tradicionālās kultūras apgūšanas un pārmantošanas programmā Pulkā eimu, pulkā teku, precīzāk, stāstnieku konkursā “TECI, TECI, VALODIŅA”. Tā ir valsts atbalstīta programma ar mērķi atjaunot, uzturēt un attīstīt stāstīšanas tradīciju, aktīvi līdzdarbojoties mūsdienu tautas mutvārdu kultūrā. Konkurss notiek visas Latvijas teritorijā, pusfināli notiek nosacīti izveidotos novados (precīzāk tas aplūkojams konkursa nolikumā), bet fināls - Rīgā.

Pierasts, ka stāstniecības lauciņu vairāk kopj folkloras kopu un pulciņu vadītāji, tomēr prakse rāda, ka vienlīdz veiksmīgi tajā var darboties arī sākumskolas skolotāji, latviešu valodas, vēstures un citu mācību priekšmetu skolotāji un bibliotekāri. ”Pulkā eimu, pulkā teku” krustmāte un vadītāja Māra Mellēna ilgus gadus bija auklējusi domu par Valmieras un apkaimes novadu konkursa pusfināla rīkošanu Valmierā, un 2016.gada 7.oktobrī tas šeit arī notika. Trīs skolēni tika izvirzīti finālam Rīgā. Jēkabs Jostsons (Rūjienas vsk.,skolotāja Ilga Penka) un Danliels Cars (Burtnieku Ausekļa pamatskola, skolotāja Agra Kļaviņa) nosargāja pusfinālā iegūto Lielā stāstnieka nosaukumu, savukārt Elīza Evelīna Pētersone (Trikātas pamatskola, skolotājas Maruta Ģingule un Agita Pētersone) pēc neatlaidīga vairāku gadu darba ieguva Dižās stāstnieces titulu. Finālā Rīgā atsevišķi no pusfināla līderiem piedalījās iepriekšējā gada “Dižā stāstnieka” titula ieguvējs Valmieras 5.vsk.skolēns Silvars Ritvars Malcenieks (solotāja Līga Cimdiņa), atkārtoti gūstot “Dižā stāstnieka” nosaukumu.

Lai sāktu darboties kādā jomā, ir jābūt arī informācijai par to un jāiegūst vajadzīgās prasmes. 2016./2017.m.g. latviešu valodas skolotāji pirmo priekšstatu par stāstniecības jomu guva Valmieras un starpnovadu latviešu valodas un literatūras MA vadītāja Māra Bušmaņa organizētajās tikšanās reizēs ar Māru Mellēnu un Gunti Pakalnu - stāstniecības speciālistiem Latvijā. Savukārt logopēdi MA vadītājas Ilonas Tropas vadībā tikās ar mūspuses stāstu meistari Agitu Lapsu.

Kur un kad vēl mūspusē notikuši un joprojām notiek stāstnieku sarīkojumi? 2016.gada no 7.līdz 9.oktobrim Valmierā un tās apkaimē izskanēja II Vidzemes stāstnieku festivāls, vainagojoties ar krāšņu stāstu un muzicēšanas vakaru Oleru muižā. Valmieras integrētās bibliotēkas mājaslapā var uzzināt par “Stāstu bibliotēkas” aktivitātēm Valmierā. Mazsalacas bibliotēkā katru mēnesi notiek tematisks stāstu vakars, un pirmais stāstu vakars š.g. aprīlī notika arī Rūjienas novada Tautskolā. Latvijas, arī Vidzemes stāstnieki tiekas savos saietos visa gada garumā, vingrinās meistarībā, arī vāc ziņas par cilvēkiem, notikumiem, veido savus stāstus. Dzirdēt labi izstāstītu, saturīgu stāstu patiesi ir bauda ausīm un dvēselei.

 Runājot par konkursu bērniem, pie sasniegtā nevajag apstāties, un tāpēc 2017./2018.m.g. “TECI, TECI, VALODIŅA” pusfināls Valmierā iecerēts 2017.gada 2.novembrī (vieta gan tiks precizēta). Konkursa rīkotājs – Valmieras pilsētas un starpnovadu izglītības pārvalde, sadarbojoties ar VISC. Temats tāds pats kā iepriekšējā mācību gadā – “Zinu, zinu tēva sētu”.

Pedagogi un citi interesenti, kas līdz šim nav darbojušies stāstniecības jomā, informāciju un vērtīgus padomus var gūt, gan apmeklējot Valmieras integrētās bibliotēkas kā UNESCO LNK tīkla “Stāstu bibliotēkas” sarīkojumus, gan arī individuāli, tiekoties ar VB bibliotekārēm - novadpētniecības speciālisti Agitu Lapsu un Bērnu literatūras nodaļas vadītāju Gaidu Saukāni, gan sazinoties ar Valmieras pusfināla koordinatori Agritu Gruzdiņu.

 Bet iedvesmu  stāstniecībai var gūt arī, piemēram, apmeklējot sarunu festivālu “LAMPA”, kas notiek Cēsīs. Tas Latvijā šobrīd ir plašākais sarīkojums, kurā trīs dienu garumā, klausoties un arī interaktīvi darbojoties, var gūt priekšstatu par ārkārtīgi plašu mūsdienu dzīves spektru. Tajā izskan tik daudz stāstu, un kāds no tiem var kalpot par pamudinājumu jaunai ierosmei. Šīgada “LAMPAS” datumi – 30.jūnijs un 1.jūlijs.

Lai arī stāstnieku konkurss bērniem “TECI,TECI,VALODIŅA” vairāk ir saistīts ar tradicionālo folkloru, jo tajā divi no komponentiem – pasaka/teika/nostāsts  un anekdote - ir folkloras žanra darbi, tad trešais ir stāsts no dzīves, tātad ne mazāk svarīga ir prasme sadzirdēt un veidot mūsdienu stāstus, un konkrētā laika ielogā - 5 minūtēs - savīt tādu vārdu ziedu vainagu, kas rada gandarījumu gan pašam stāstītājam, gan bagātina klausītājus.

 

Norādes uz informācija, kas var kalpot ierosmei. 

 

http://www.rlb.lv/sakums/izskanejis-xx-stastnieku-konkurss-quotteci-teci-valodina-2016quot-

http://www.biblioteka.valmiera.lv/lv/valmieras-bibliotekas-darbiba-unesco-projekta-stastu-bibliotekas

https://www.festivalslampa.lv/

 

Agrita Gruzdiņa, konkursa “Teci,teci,valodiņa” Valmieras pusfināla koordinatore, tālrunis 29165815